W 125. rocznicę wydania „Lalki” Bolesława Prusa Książnica Podlaska włącza się w ogłoszone przez Prezydenta RP narodowe czytanie tej klasycznej powieści, uznawanej przez niektórych za największe osiągnięcie naszej rodzimej prozy. Pragniemy przenieść się wraz z naszymi słuchaczami, widzami, gośćmi do świata dorożek, surdutów, szeleszczących sukien, wielkich marzeń i niespełnionych nadziei Warszawy schyłku dziewiętnastego wieku.

Wybierając fragmenty, które chcielibyśmy zaprezentować słuchaczom, skupiliśmy się na trojgu bohaterach, na trzech filarach tej fascynującej powieści autora Faraona: Stanisławie Wokulskim, Ignacym Rzeckim i Izabeli Łęckiej. Warto zaznaczyć, że imionami tej wspaniałej, nieszczęsnej poniekąd trójki nazwaliśmy kolejne odsłony naszego projektu i tak część pierwsza nosi tytuł „Stanisław”, część druga „Izabela” a trzecia, oczywiście, „Ignacy”.

Narodowe czytanie „Lalki”, to wydarzenie skierowane do wszystkich, nie tylko miłośników literatury pięknej czy twórczości Bolesława Prusa. To spotkanie z historią, wspaniałym, dziś już archaicznym (a szkoda) językiem, a przede wszystkim z człowiekiem. Dlatego też wzbogaciliśmy nasze czytanie o fragmenty oryginalnych, pochodzących z czasów Prusa recenzji i szkiców krytycznych ­­– wprost z warszawskich czasopism i dzienników XIX wieku. Niezwykłe, jak bardzo aktualna jest, mimo upływu wieku, ta powieść; jak żywi i dzisiejsi są jej bohaterowie w swoich marzeniach, tęsknotach i ludzkiej naturze…

Zmieniają się czasy, cywilizacja pędzi, tylko my ciągle jesteśmy tacy sami.

Kochamy wciąż osoby niemożliwe do kochania, dokonujemy niewłaściwych (a może właśnie właściwych?) wyborów i tkwimy w odwiecznej walce serca z rozumem… A niesprawiedliwość społeczna, szachrajstwa, dziwne spółki i interesy – czy to nie są informacje z naszych gazet?

Wielką niespodzianką i atrakcją – mamy nadzieję, że podzielicie Państwo nasz pogląd – jest dobór wcielających się w bohaterów Lalki czytających. To jedyna okazja, by w takiej roli zobaczyć i posłuchać włodarzy miasta, województwa, znanych i lubianych dziennikarzy, szefów instytucji kultury, wykładowców.

Zapraszamy! Bądźcie Państwo z nami. Przeżyjmy to jeszcze raz i wsłuchajmy się z rozkoszą w historię Stanisława, Izabeli i Ignacego. Przyjdźcie całymi rodzinami, to świetna okazja do zarażenia swoich dzieci miłością do dobrej literatury. Jedyne takie spotkanie, jedyne takie czytanie!

Kiedy ostatnio czytał Państwu Prezydent Miasta? A Marszałek? Nasz projekt to również możliwość oryginalnego spędzenia sobotniego popołudnia, nie tylko przy dawce znakomitej literatury, ale też muzyki.

Oprawę muzyczną wydarzenia przygotował i wystąpi przed Państwem doskonale znany białostockiej publiczności pianista jazzowy: Romuald Kozakiewicz. Opiekę artystyczną nad wydarzeniem objęła Justyna Godlewska-Kruczkowska z Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku. Honorowy patronat nad regionalną edycją akcji „Narodowe Czytanie 2015” objęli Prezydent Miasta Białegostoku oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Spotkajmy się przy „Lalce”! Zapraszamy do Książnicy Podlaskiej przy ul. J. Kilińskiego 16, której stylowe wnętrza przywiodą na myśli klimat epoki Bolesława Prusa i jego bohaterów.

Wydarzenie odbędzie się 5 września 2015 roku o godzinie 12:00 w Czytelni Głównej Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego w Białymstoku, ul. Kilińskiego 16, I piętro. Wstęp Wolny. W ramach Narodowego Czytania na Filiach Książnicy Podlaskiej również są organizowane imprezy – szczegółowe informacje na stronie www.ksiaznicapodlaska.pl.

Źródło informacji: www.ksiaznicapodlaska.pl

plakat-1