„Lek na całe zło” – holenderski film z 2014 roku (w reżyserii Tessy Schram) obejrzeli uczniowie podlaskich gimnazjów na spotkaniu w Kinie Forum, zorganizowanym w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

7638631-6

Miałem wielką przyjemność wygłosić krótki, kilkunastominutowy wykład przed projekcją oraz prowadzić dyskusję z młodzieżą po obejrzeniu filmu. To było niezwykłe, bardzo pouczające doświadczenie. Po raz kolejny utwierdziłem się w przekonaniu, że – wbrew temu, co mówią krytycy – mamy do czynienia z inteligentną, dojrzałą, pełną wrażliwości młodzieżą, która jest w stanie prowadzić niebanalną dyskusję o życiu, inspirowaną nie tylko filmem, ale i swoimi przemyśleniami na temat życia i relacji z drugim człowiekiem. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej  to strzał w dziesiątkę: projekt daje młodzieży szansę na obejrzenie filmów, które rzadko pojawiają się w komercyjnym, nastawionym na sprzedaż popcornu i coca-coli kinie. Poza tym, nowohoryzontowa edukacja to dyskusje, rozmowy, polemiki i wspólne spędzanie czasu w kinie, czyli… rzecz bezcenna!

Kolejnym filmem, prezentowanym w ramach NHEF, będzie „Felix” w reżyserii R. Durranta (Republika Południowej Afryki 2013).

Źródło: 

http://www.kinonh.pl/film.do?id=12368

http://www.filmweb.pl/film/Painkillers-2014-723896

http://bok.bialystok.pl/repertuar/nowe-horyzonty-edukacji-filmowej-felix/