Wbrew hollywoodzkim schematom. Recenzja filmu „Co przynosi przyszłość”.

Oglądając amerykańskie filmy, wiemy, czego się spodziewać. Chociaż hollywoodzkie kino często polemizuje ze stworzonymi przez siebie schematami, jego rozwiązania fabularne są łatwe do przewidzenia. Trudno w opowieści o życiu nie przemycić gorącego romansu, scen łóżkowych, załamania nerwowego, walki o marzenia, śmierć, miłość i nienawiść. Takie propozycje zdominowały współczesne kino, możemy więc czuć się zaskoczeni, oglądając film, który idzie pod prąd, proponując intymną, wyważoną, subtelną narrację.

„Co przynosi przyszłość” w reżyserii Mii Hansen-Løve to historia Nathalie (w tej roli Isabelle Huppert) – zamężnej kobiety po czterdziestce, matki dwojga dorastających dzieci. Nathalie pracuje w szkole średniej jako nauczycielka filozofii. Pisze również podręczniki i książki z esejami filozoficznymi. W jej spokojne, poukładane życie odrobinę chaosu wnosi tylko chorująca na depresję matka, która nie jest w stanie poradzić sobie ze starością i samotnością. Z taką fabułą obcujemy przez kilkadziesiąt minut filmu, zastanawiając się, czy naprawdę tylko to miała nam do powiedzenia Mia Hansen-Løve: historię bez właściwości, przyciągającą uwagę wyłącznie pięknymi ujęciami paryskich kamienic oraz fragmentami dyskusji filozoficznych, jakie Nathalie prowadzi z mężem?

Jakby igrając z hollywoodzkimi schematami, Hansen-Løve burzy nagle to, co dotąd wydarzyło się na ekranie. Okazuje się bowiem, że mąż Nathalie – profesor filozofii – ma romans i postanawia odejść od żony po 25 latach małżeństwa. Kilka dni później w domu opieki umiera matka Nathalie, a wydawca postanawia zrezygnować z kolejnego druku jej podręcznika do filozofii. Pozostawiona samej sobie kobieta postanawia wyjechać do górskiego domu, w którym mieszka jej ulubiony uczeń Fabien – dwudziestokilkuletni przystojny pisarz, filozof i eseista. Wydaje się wtedy, że to idealny moment, by Nathalie nawiązała romans, by zmieniła coś w swoim życiu. Ale czy tak się stanie? Czy to właśnie ma przynieść przyszłość? Spełnienie marzeń? Rozwój? Nowe doświadczenia? A może smutek, melancholię i powrót do świata, którego Nathalie nigdy nie zdoła (a może nie chce) opuścić? Warto się o tym przekonać, oglądając film z Isabelle Huppert w roli głównej.

1

Film Mii Hansen-Løve to subtelna filmowa polemika z naszymi wyobrażeniami o wolności i życiu po czterdziestce, kiedy w ustabilizowaną, czasami nieco nudną egzystencję, wkrada się niepewność, zaskoczenie, konieczność przewartościowania wszystkiego, czego doświadczyliśmy i nauczyliśmy się o świecie. Kierując się stereotypami, myślimy wtedy, że to doskonała szansa, by zmienić coś na lepsze, doświadczyć czegoś innego, nowego. Kryzys może być stanem, w którym możemy odbić się od dna. Czy tak się stanie z Nathalie? Czy kobieta zapomni o 25 latach życia małżeńskiego?

Jest w filmie scena, w której bohaterka rozmawia na lekcji o rozumie i pożądaniu. Zastanawia się wtedy, co określa ludzi: rozum czy pożądanie? Kim jest człowiek, który nigdy nie pożądał, a który zawsze kierował się rozumem? O to pyta swoich uczniów Nathalie – kobieta wciąż jeszcze piękna, wzbudzająca pożądanie, ale zamknięta w świecie znanych sobie uczuć i emocji.

2

Henry Barnes z „The Guardian” nazwał film Hansen-Løve „mądrym, poważnym przedsięwzięciem: eksploracją niepewności, jaka może spotkać każdego z nas, w dowolnym wieku, kiedy tylko zaczniemy kwestionować życie, jakie sobie zbudowaliśmy”. Nathalie musi zakwestionować wszystko, co wie o sobie i najbliższych. I wydaje się, że w tym pojedynku z rzeczywistością wygrywa, kierując się tym, czego nauczyła ją filozofia. Tylko czy rozum wystarczy, by poradzić sobie z tym, co dyktuje serce?

Ostatnia scena filmu przynosi nadzieję, że Nathalie, niczym Hiob, nie podda się bolesnym doświadczeniom. Widzimy bowiem, jak spokojna, delikatnie uśmiechnięta bohaterka tuli w ramionach płaczące dziecko swojej córki. A w pokoju obok jej dorosłe dzieci spokojnie jedzą świąteczną kolację.

Dominik Sołowiej

Co przynosi przyszłość” („L’avenir”), reżyseria i scenariusz: Mia Hansen-Løve; produkcja: Francja, Niemcy; premiera w Polsce: 19 sierpnia 2016.

Foto.: „Liberation”Cytat: Aurora Films.